Strony

Translate

niedziela, 21 kwietnia 2013

Lew Tołstoj




Czytam Lwa Tołstoja. Prawdziwa, wielka literatura, niemożliwa do naśladowania przez człowieka, który nawet dziesiątej części czasu nie może poświęcić na pisanie. Szkoda, że wydawcy zamiast jednej z tych:  przed zmrokiem, za świtem, naznaczonych i przeznaczonych; którymi ogłupiają kobiety, nie wydadzą „Anny Kareniny”.
Oto kilka bardzo interesujących i charakterystycznych złotych myśli Lwa Tołstoja:

·        Dzieci mają tylko żyć, dorośli muszą walczyć.
·        Jeśli życie nie wydaje ci się wielką, niezasłużoną radością, to tylko dlatego, że umysł twój błądzi.
·        Żal stracić rzecz, do której się przywykło. Ciało jest właśnie taką rzeczą.
·         Jedną z najbardziej nieodpartych potrzeb człowieka - taką samą, a może nawet, a może nawet bardziej nieodpartą niż jedzenie, picie, żądza - o której istnieniu często zapominamy - jest potrzeba zamanifestowania siebie. Chcemy wiedzieć: to zrobiłem ja. Bardzo dużo postępków, których nie da się zrozumieć inaczej, można wytłumaczyć tą potrzebą. Należy o niej pamiętać i przy wychowywaniu, i przy obcowaniu z ludźmi. A przede wszystkim należy się starać, aby to była działalność, nie zaś przechwałki.
·         Zawsze nam się wydaje, że kochają nas za to, że jesteśmy dobrzy. Nie domyślamy się, że kochają nas dlatego, że dobrzy są ci, którzy nas kochają.
·        Nie bój się rozumu krytykującego twe błędy; ten sam rozum wskaże ci prostą drogę do ich naprawienia.
·        Literatura była białą kartą, która została całkowicie zapisana. Trzeba ją przewrócić, albo wziąć inną.
·        Szczerze można rozmawiać tylko z Bogiem.  
·        Można być mądrym, nie przeczytawszy ani jednej książki, wierząc we wszystko, co jest napisane w książkach, nie można nie być głupim. 
·        Jeśli tylko zaczniesz więcej myśleć o tym, co było lub będzie, przeoczysz najważniejsze: prawdziwe życie w chwili obecnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz